Nawigacja

    Kuchnie świata

    "Życie nie tylko po to jest, by brać. Życie nie po to, by bezczynnie trwać. I aby żyć siebie samego trzeba dać".

     

         

    Piosenka Stanisława Soyki „Tolerancja”  w wykonaniu uczniów naszej szkoły  zainaugurowała obchody Dnia Wielokulturowości, któremu przyświecało hasło „Sztuka życia w społeczności, czyli tolerancja dla innych”.

    W okamgnieniu szkolny korytarz wypełniły wielobarwne stoiska, a spacer między nimi niemal przypominał podróż z Fileasem Foggiem z powieści „W 80 dni dookoła świata”. W powietrzu mieszały się najwspanialsze aromaty potraw z Iraku, Wietnamu, Rosji, Syrii, Wielkiej Brytanii, Mongolii i Ukrainy. Wszechobecny orient akcentowały stroje z różnych stron świata. Przygotowane przez klasy stoiska okazały się być prawdziwą kopalnią wiedzy na temat kultury, zwyczajów i historii kraju, które prezentowały . Nie od dziś wiemy, że do skutecznej komunikacji niezbędna jest nie tylko znajomość języków, ale również świadomość różnic występujących w poszczególnych kulturach, toteż dzisiejsze święto z pewnością przyczyniło się do rozwijania kompetencji interkulturowych.

             Bajka jest utworem, który rodzice czytają dzieciom na całym świecie. Zajmuje ona szczególne miejsce, gdyż jest swoistym przewodnikiem po literaturze. W świat baśni, bajek i legend przenieśliśmy się za sprawą pań Oksany Prichtenko i Małgorzaty Śmigierzewskiej. Mogliśmy poznać przygody bohaterów bajek mongolskich, ukraińskich i perskich, które odczytane zostały nie tylko w języku polskim, ale również arabskim i ukraińskim.

             Wielokulturowość to termin, którego źródeł należy szukać w angielskim słowie  multiculturalism, a który w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia za sprawą przybywających imigrantów. By wyjaśnić zjawisko, z jakim się stykamy się na co dzień przygotowana i zaprezentowana została prezentacja multimedialna „Wielokulturowość = Wielonarodowość”. Jej celem było przybliżenie uczniom modelu społeczeństwa wielonarodowego, opartego na wzajemnym szacunku, tolerancji i akceptacji.

     

    Wioleta Luchowska, Anna Smyczek