Nawigacja

    Comenius

    2010-2012

    Program Comenius

    Program Comenius

     W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej pojawiły się nowe możliwości doskonalenia zawodowego nauczycieli języków obcych. Program Comenius - Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej jest jednym z programów sektorowych Programu: „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme), który wspiera finansowo, oraz merytorycznie uczestnictwo nauczycieli w kursach doskonalenia zawodowego prowadzonych w krajach europejskich. Kursy te to doskonała okazja do pogłębiania wiedzy i podwyższenia swoich kwalifikacji zawodowych, do poznania nowoczesnych i innowacyjnych metod pedagogicznych, do wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych krajów (kursy prowadzone są w międzynarodowych grupach), oraz do nawiązania współpracy międzynarodowej z europejskimi placówkami oświatowymi.

     Magdalena Czyżo - szkolenie w ramach programu Comenius, Niemcy 2012

       

    Deutsch lernen mit Comenius

    Zachęcona przykładem koleżanek ze szkoły postanowiłam wziąć udział w projekcie Comenius – Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. W bogatej ofercie szkoleń znalazłam coś dla siebie. Zdecydowałam się na kurs odświeżający dla nauczycieli języka niemieckiego organizowany przez szkołę językową Horizonte znajdującą się w sercu Starówki historycznego miasta Regensburg w Bawarii. Program kursu składał się z dwóch bloków zajęciowych. Pierwszy, przedpołudniowy, wypełniały zajęcia językowe. Wraz z innymi uczestnikami kursu pogłębialiśmy naszą znajomość języka niemieckiego koncentrując się na niuansach oraz na metodach pracy, które sprawiały, że udział w zajęciach był przyjemnością i przynosił wiele korzyści. Popołudniowe zajęcia miały już charakter ściśle metodyczny. Każde spotkanie było poświęcone innemu zagadnieniu. Zabawy z gramatyką, zastosowanie filmu i muzyki na lekcji języka niemieckiego, język młodzieżowy, elementy teatru, czy kulturoznawstwo (niemieckie produkty i ich historia, typowe potrawy) to tylko niektóre zagadnienia omawiane na zajęciach. Ważnym uzupełnieniem kursu był także program fakultatywny. Wraz z innymi studentami uczącymi się języka niemieckiego w Horizonte zwiedzaliśmy miasto, a także pobliskie Bamberg czy Monachium.

    Udział w szkoleniu był ponadto okazją do nawiązania kontaktów z nauczycielami języka niemieckiego z innych krajów Unii Europejskiej, a także z Polski. Międzynarodowy charakter grupy wymuszał wręcz otwartość na inne kultury i języki, skłaniał do refleksji nad wielokulturowością Europy. Mam nadzieję, że zaowocuje także wspólnymi projektami i przedsięwzięciami, w których wezmą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W tym miejscu chciałabym podziękować pracownikom Biura Promocji m. st. Warszawy za przekazane mi gadżety, dzięki którym już podczas szkolenia zaobserwowałam wzmożone zainteresowanie wizytą w stolicy.

    Zachęcam wszystkich nauczycieli do udziału w projekcie Comenius, zwłaszcza, że rok 2013 jest ostatnim rokiem etapu 2007-2013. Polska Agencja Narodowa przygotowała z tej okazji zwiększoną pule środków finansowych dla potencjalnych Aplikantów.

    Lidia Domańska - szkolenie w ramach programu Comenius, Malta 2011
       

    Pragnąc zwiększyć swoje kwalifikacje oraz pogłębić zainteresowania pedagogiczne skorzystałam ze wsparcia dla nauczycieli, które umożliwia program „Uczenie się przez całe życie” /Lifelong Learning Programme/,  za pośrednictwem akcji Comenius – Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Dzięki niej nauczyciele mogą rozwijać niezwykle dziś przydatną umiejętność dostosowania się do zmiennych sytuacji dydaktycznych i wychowawczych.

    Akcja Comenius – Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, między innymi do nauczycieli języków obcych, którzy potrzebują ciągłego pogłębiania znajomości języka i zdobywania wiedzy na temat nowych metod nauczania, a także do wszystkich pracowników sektora oświaty spragnionych ciekawych rozwiązań i wiadomości o współczesnych trendach w edukacji. Realizacja projektu „Świadomość językowa w komunikacyjnym podejściu nauczania języka obcego /English Language Awareness & Communicative Methodology” odbywała się na Malcie w szkole językowej NSTS English Language Institute. Nauczyciele z trzech krajów europejskich /Polska, Niemcy, Rosja/ brali udział w warsztatach metodycznych, podczas których wcielając się w rolę uczniów analizowali preferowane techniki, metody i oceny pracy. Bardzo spodobała mi się dynamika prowadzenia kursu, na potrzeby, którego użyto wiele zróżnicowanych technik przekazu wiedzy. Ponadto w ramach praktycznych ćwiczeń metodycznych, mogliśmy wymienić się doświadczeniami w naszej pracy oraz zademonstrować własne, niejednokrotnie bardzo kreatywne rozwiązania.

    Jednak dla mnie, w tej ofercie najważniejszy okazał się „czynnik ludzki”, czyli poznanie i zaprzyjaźnienie się z nauczycielami z innych krajów Europy. Znajomość ta w przyszłości może zaowocować podjęciem wyzwania w postaci wspólnego międzyszkolnego europejskiego projektu.

    Dlatego też niezmiernie zachęcam kadrę uczącą do realizowania się podczas międzynarodowych kursów z uwagi na ich ogromną wartość merytoryczną.       

                           

    Magdalena Witkowska - szkolenie w ramach programu Comenius, Malta 2010
       

    W dniach 23.08- 03.09.2010 miałam okazję uczestniczyć w szkoleniu w ramach programu Comenius. Szkolenie to odbywało się na Malcie, państwie leżącym na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Sycylią, a północnym wybrzeżem Afryki, gdzie jednym z języków urzędowych jest język angielski.

    Jednostką organizacyjną był NSTS English Language Institute, a kluczowym tematem szkolenia było podejście komunikacyjne w nauczaniu języka obcego. Kurs odbywał się w formie pracy w grupach, złożonych z nauczycieli z trzech krajów europejskich: Polski, Niemiec i Belgii, co umożliwiło wymianę doświadczeń, poznanie innych systemów kształcenia i co sprawiło, że wiedza, jaką zdobyłam znacznie wykroczyła poza program szkolenia. Wyjazd był nie tylko szansą na udoskonalenie warsztatu pracy, oraz podwyższenia kompetencji zawodowych, ale również szansą na poznanie kultury i obyczajów Malty. Przyjemny, ciepły klimat, słońce i kryształowo czyste morze, i słynna gościnność Maltańczyków to tylko niektóre z dodatkowych aspektów, czyniących ten pobyt bardziej atrakcyjnym. Szkolenie to było nowym i drogocennym doświadczeniem dla mnie jako nauczyciela młodego stażem i gorąco polecam tego typu szkolenia wszystkim nauczycielom!