Nawigacja

    Rok 2017/2018

    Wydarzenia

    Rok 2017/2018

       

     

    „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni”

     

            

    W dniu 26. 10.2017r. uczniowie z klas 1-3 naszej Szkoły uczestniczyli w interesującej przygodzie edukacyjnej. Jedna z grup energetycznych działających na polskim rynku przygotowała spektakl „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni.” Młodzi widzowie mieli okazję dowiedzieć się  jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, jak należy obchodzić się z prądem oraz jak oszczędzać energię elektryczną. Dzięki grom i zabawom dzieci angażowały się w udział w przedstawieniu utrwalając  kluczową wiedzę. Uwagę widzów  przyciągnęła także scenografia oraz ciekawe piosenki. Wszystko to sprawiło, że przez 45 minut dzieci powtórzyły i utrwaliły z zaciekawieniem wiedzę o bezpiecznym i oszczędnym korzystaniu  z energii elektrycznej.

                                                                                                                             Patrycja Błażejewska

    Ślubowanie klas pierwszych - fotoreportaż

                                                                           

    „Idę do szkoły, a ze mną przyjaciele.
    Śpiewam wesoło, bo przygód czeka wiele.
    Kim ja jestem? Wie każdy z Was!
    Do pierwszej klasy idę pierwszy raz…”

     

      

     

    Ślubowanie to wielka uroczystość, która budzi wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. W tym roku odbyło się ono
    13 października 2017r. Bohaterami dnia i pierwszoplanowymi aktorami byli uczniowie klasy 1a, 1b,1c,1d.

    W pięknie udekorowanej sali, ubrani w galowe stroje, zajęli honorowe miejsca na scenie. Mimo tremy i zdenerwowania wspaniale prezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w krótkim programie artystycznym. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna – „Ślubowanie” i „Pasowanie na ucznia klasy pierwszej”. Uroczyste pasowanie za pomocą „czarodziejskiego ołówka” przeprowadziła pani dyrektor Anna Jaczewska.

    Po części oficjalnej uczniowie i ich rodzice udali się do sal, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Wychowawczynie rozdały dzieciom pamiątkowe dyplomy, przypinki, smycze oraz teczki z wyprawką plastyczną.

    Uczniom klas pierwszych życzymy sukcesów w nauce!

    Katarzyna Szczepaniak

    Odczarujmy matematykę - Soroban w edukacji wczesnoszkolnej

     

            

    Nauczyciele i uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w warsztatach pt. „Odczarujmy matematykę. Soroban – matematyczne narzędzie wspomagające wszechstronny rozwój dzieci”, które zostały sfinansowane z warszawskiego budżetu partycypacyjnego.  Celem projektu było zapoznanie uczestników z azjatyckim programem nauczania, opartym na japońskim liczydle, które wspomaga rozwój umiejętności matematycznych, kreatywność i zdolność koncentracji. Powoduje współpracę obu półkul mózgowych, dzięki czemu umożliwia wszechstronny rozwój zdolności intelektualnych dzieci.
    W dniu 3 października w Cegłowie przedstawiciele kadry pedagogicznej uczestniczyli także w wyjątkowej konferencji – warsztatach z prezesem Japońskiego Związku Sorobanu sensei Kenichi Ishido i dyrektorem generalnym Szkoły Sorobanu w prowincji Chiba, któremu towarzyszyło dwóch nauczycieli ze szkoły: sensei Tetsuya Ohno-wicemistrz świata w szybkich obliczeniach oraz Kosuke Makino. Sesnsei Ishido osiągnął mistrzowski stopień 9 Dan w umiejętnościach obliczeniowych, a sensei Ohno może poszczycić się najwyższym 10 Dan. Takich ludzi jest w Japonii niewielu. Podczas konferencji sensei Ishido opowiadał o roli jaką w procesie uczenia odgrywa właściwa stymulacja obu półkul mózgowych oraz podał też świetną metodę na zapamiętanie dużej liczby wyrazów i cyfr. W części warsztatowej nauczyciele z Japonii wprowadzali początkujących w tajniki przesuwania koralików i  liczenia, zaś grupa zaawansowanych uczestników miała okazję zmierzyć się z zadaniami obliczeniowymi na poziomie 8-5 kyu. W finale spotkania mistrz  Tetsuya Ohno zademonstrował  jak szybki jest w obliczeniach. Oprócz typowych obliczeń zademonstrował też jak błyskawicznie podać w jaki dzień tygodnia wypadła dowolna dataz kalendarza. Zgromadzeni byli pełni podziwu dla jego umiejętności. Na zakończenie spotkania, nauczyciele wręczyli uczestnikom konferencji upominki z Muzeum Sorobanu w Japonii.

    Katarzyna Szczepaniak

    Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - fotoreportaż

     

    Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Już o świcie uczestniczyliśmy w nagraniu w Polskim Radiu na ul. Myśliwieckiej. Dziennikarka – pani Beata Jewiarz zaprosiła nas do audycji „Niedzielny Poranek”, aby porozmawiać o wolontariacie na rzecz Seniorów. O naszych akcjach, o szkole, o marzeniach opowiadali uczniowie: Eliza Annovi  (IIC) i Mikołaj Lange (IID) oraz pedagog Marta Bogusławska. Na koniec zaprosiliśmy warszawskich Seniorów do wspólnej zabawy w Ogrodzie Saskim, gdzie jak co roku, grupa naszych wolontariuszy składała starszym spacerowiczom życzenia, wręczała róże, balony i ulotki. Wszystko to na Pikniku zorganizowanym  przez Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”.

    Tu można wysłuchać naszego wywiadu: http://www.rdc.pl/podcast/niedzielny-poranek-miedzynarodowy-dzien-seniora/

    Marta Bogusławska

     
    Wymiana polsko - niemiecka - fotoreportaż

     

       

    W dniach od 18 do 23 września uczestniczyliśmy w wymianie polsko-niemieckiej - odwiedziliśmy uczniów z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Lear, małym miasteczku w Dolnej Saksonii. Trudy męczącej, kilkunastogodzinnej podróży, zrekompensowało nam bardzo miłe i serdeczne powitanie niemieckich uczniów. Chociaż na początku było trochę niezręcznie to już po kilkunastu minutach zaczęliśmy się dobrze porozumiewać. Mieszkaliśmy u niemieckich rodzin, które bardzo serdecznie nas gościły w swoich domach. 

    W ciągu tego pełnego wrażeń tygodnia mieliśmy również szansę zobaczyć, jak wygląda życie w szkole niemieckiej. Uczestniczyliśmy w lekcjach naszych kolegów z Niemiec i jednogłośnie stwierdziliśmy, że bardzo różnią się od tych w naszej szkole. Graliśmy we wszelkiego rodzaju gry integracyjne, dzięki którym mogliśmy poznać się nawzajem. W środę pojechaliśmy do Osnabrück, gdzie odwiedziliśmy muzeum Felixa Nussbauma, uczestniczyliśmy tam w bardzo ciekawych warsztatach artystycznych. Każdy dzień wymiany zapełniony był różnymi atrakcjami, dlatego nie było czasu na nudę.

    Przez te kilka dni bardzo zaprzyjaźniliśmy się z niemieckimi uczniami i ich rodzinami. Pomimo, że nie mówimy jeszcze biegle po niemiecku, super się dogadywaliśmy i brak pojedynczych słów nie przeszkadzał nam w zabawie i poznawaniu innej kultury. Wyjazd był świetnym przeżyciem i wspaniałym doświadczeniem. Na pewno pozostanie nam długo w pamięci. Teraz czekamy, aż nasi nowi przyjaciele odwiedzą nas w naszych domach w Warszawie.

    Aleksandra Kiczyńska
    zdjęcia: Gero Niebuhr

     
    Warsztaty językowe na Malcie - fotoreportaż

     

         

    Między 16 a 23 września odbył się kurs języ  kowy na Malcie w którym udział wzięło kilkunastu uczniów z naszej szkoly. Młodzież miała okazję stać się na tydzień prawdziwymi mieszkańcami Malty, poprzez mieszkanie u maltańskich rodzin i chodzenie do tamtejszej szkoły języka angielskiego. Oprócz zajęć, które odbywały się w Link School Of English, zostały zorganizowane wycieczki, które miały na celu ukazanie pięknych miejsc na wyspie i nie tylko.

    Jedną z najbardziej wyczekiwanych wycieczek był rejs na wyspę Comino do Blue Lagoon, czyli Błękitna Zatoka, która swoją nazwę zawdzięcza cudownej błękitnej wodzie, w której uczestnicy wyjazdu mieli okazję się kąpać. Kolejną wycieczką było zwiedzanie Valetty przepięknej stolicy Malty. Uczniów zachwycił także nocny rejs statkiem- Malta by Night. Kolejnym punktami zwiedzania była Mdina, miasteczko z niezwykłym klimatem słynące z pięknych, malowniczych uliczek i Rabat, w którym była możliwość zakupu tradycyjnych maltańskich słodyczy oraz huta szkła w której uczniowie mieli okazję zobaczyć proces tworzenia szklanych wyrobów. Młodzież wzięła udział w Tresure Hunt-grze terenowej mającej na celu integrację grupy. Uczniowie spędzili również czas na pięknej piaszczystej plaży Golden Bay. Zwieńczeniem zwiedzania Malty była wycieczka dwupiętrowym busem turystycznym po wyspie.

    Kurs językowy na Malcie miał na celu rozwinięcie zdolności komunikacyjnych uczniów  w języku angielskim poprzez lekcje w szkole, mieszkanie u anglojęzycznych rodzin, posługiwanie się angielskim w codziennych sytuacjach oraz ukazanie piękna Malty.

    Eliza Annovi 

     
    Spotkanie z panem Tomaszem Adamcem  - fotoreportaż                

     

            

     

    Rozpoczęliśmy rok szkolny, a wraz z nim spotkania z ciekawymi gośćmi. Pierwszym z nich już tradycyjnie był Tomasz Adamiec – wielokrotny Mistrz Polski w judo i brązowy medalista w Mistrzostwach Europy. Mistrz opowiadał o swoich osiągnięciach, treningach i podróżach związanych ze światem sportu. W czasie swojej kariery pan Tomasz odwiedził wiele ciekawych, egzotycznych krajów. Dodał, że uprawianie tej dyscypliny sportu dało mu szansę poznania wyjątkowych ludzi z różnych stron świata. Wraz z nim przybyli trenerzy ze szkoły JUDONEKO i wspólnie zachęcali uczniów naszej szkoły do rozwijania swojej sprawności fizycznej.

    Agnieszka Szewczuk

     
    Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018

     

            

     

    W poniedziałek 4 września odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Wszystkich uczniów, rodziców, pedagogów oraz zaproszonych gości, serdecznie przywitała Pani Dyrektor Anna Jaczewska. Przedstawiła organizację  roku szkolnego, zapoznała nowych uczniów z tradycjami szkolnymi oraz życzyła wszystkim dużo radości i samych sukcesów w nowym roku szkolnym. Uczniowie klas „0” i pierwszych otrzymali pamiątkowe znaczki. Po części oficjalnej wszyscy udali się do swoich sal na spotkania z wychowawcami.

    Karolina Kędziora