Od początku... 2014-2018

Wymiana Polsko-Niemiecka

Od początku...

Wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer

Współpracę między Gimnazjum nr 117 w Warszawie i Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer zapoczątkowała giełda kontaktów wymiany szkolnej zorganizowana w listopadzie 2014 roku przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. To właśnie w Dachau poznali się p. Magdalena Czyżo (nauczycielka niemieckiego) oraz p. Gero Niebuhr (nauczyciel historii i polityki) dając początek polsko-niemieckiej wymianie uczniowskiej.

Pierwsze spotkanie uczniów obu szkół odbyło się w kwietniu 2015 roku w Bad Laer. Rewizyta uczniów z Niemiec miała miejsce w czerwcu. Zadowolenie uczestników wymiany, wspaniałe wspomnienia oraz nowe przyjaźnie sprawiły, że projekt stał się nieodłączną częścią życia społeczności obu szkół.

Obecnie spotkania odbywają się kolejno we wrześniu w Bad Laer (Niedersachsen) oraz wiosną w Warszawie. W wymianie bierze udział po 12 uczniów z obu szkół, którzy pod opieką nauczycieli przez 5 dni realizują wspólny program. Głównym celem projektu jest umożliwienie uczniom poznania rówieśników z Niemiec i z Polski oraz przeżycie przygody opartej na otwartości na nowe znajomości, sytuacje, doświadczenia i zwyczaje. Oprócz gier i zabaw integrujących grupę, wizyt na lekcjach oraz elementów krajo- i realioznawczych, a także animacji językowych, ważnym elementem programu są warsztaty historyczne, podczas których uczniowie mają możliwość zmierzyć się z niełatwą wspólną historią oby naszych narodów.

Podczas spotkań uczniowie zakwaterowani są u rodzin goszczących na zasadzie partnerstw, tzn. uczeń z Polski mieszka u partnera wymiany z Niemiec, a potem uczeń z Niemiec mieszka u tego samego ucznia z Polski.

Wymianę polsko-niemiecką wspiera merytorycznie i finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.