Nawigacja

    Next Step

    2016/2017

    Next Step – projekt Międzynarodowej Organizacji Młodzieżowej AIESEC UW /24-28.10.2016r./ - fotoreportaż

     

              

    Interaktywne warsztaty w języku angielskim poprowadziły wolontariuszki: Annie z Gruzji i Angelica z Mołdawii. Przybliżyły uczniom różne aspekty ich kultury, historii i języka. Ciekawostki z Mołdawii.

    Językami urzędowymi jest Rumuński i Rosyjski. Angelica przywitała się z nami po Rumuńsku słowem Salut, podziękowała za gościnę mówiąc Mutumesc i pożegnała La revedere. Zaskoczeniem był fakt, iż zwierzęciem narodowym Mołdawii jest Żubr znany naszej polskiej młodzieży. Poznaliśmy kulturowo- przyrodnicze rezerwaty: The Cordii Forest, The Fetesti Reservation i Old Orhei. Angelica pochwaliła się zamczyskami: The Soroca Fortress, The Mimi Castle i winiarniami: Cricova’s Winery i Milestii Mici’s Winery.

    Z uwagi, że studiuje w Rumunii przygotowała także prezentację multimedialną o tym kraju. Zobaczyliśmy Morskie Oko w wydaniu rumuńskim – Lake Saint Ana, a także kopalnie solną The Salina Turda, w której znajduje się podziemny park rozrywki. Spektakularna jest Trasa Transfogarska wiodąca przez Karpaty, przy której znajduje się Cytadela Poienari należąca kiedyś do Włada Palownika. Rumunia słynie z niesamowitych zamków, takich jak, np.: The Bran Castle – Dracula’s Castle, The Corvin Castle, The Peles Castle. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazł się obronny Monastyr Moldovita z malowaną cerkwią. Jedynym w swoim rodzaju jest Merry Cemetery - Wesoły Cmentarz, który stał się skansen i atrakcją turystyczną. Natomiast Pałac Parlamentu − budynek rządowy znajdujący się w stolicy Rumunii, Bukareszcie, dawniej znany jako Dom Ludowy, obecnie jest jednym z największych budynków na świecie. Nasze i rumuńskie tradycje kulinarne spotykają przy gołąbkach /sarmale/ i makowcu /cozonac/. Wspólne mamy również kolędowanie.

    Annie opowiedziała o gruzińskim języku, tzw. Kartuli i alfabecie, który powstał w IV w.n.e. Z uwagi na położenie Gruzji można tam uprawiać sporty letnie i zimowe. Roślinność jest śródziemnomorska i rosną cytrusy. Znane są na całym świecie wina gruzińskie. Nie zabrakło lekcji historii, podczas której dowiedzieliśmy się jak Gruzja przechodziła z rąk do rąk zaczynając od Imperium Rzymskiego poprzez najazdy Arabów, Mongołów, Persów i Turków, a kończąc na protektoracie Imperium Rosyjskiego. O potrawach Annie wspomniała przy okazji gruzińskiej uczty noszącej nazwę Supra, co dosłownie oznacza „obrus”. Do najbardziej charakterystycznych potraw narodowych należą: Chaczapuri – zapiekany placek nadziewany serem (chaczo – ser + puri – chleb) i  Tolma - bakłażany, zielone pomidory lub papryka nadziewane mięsem lub pastą orzechową przyprawioną nasionami granatu oraz aromatycznymi ziołami jako przekąska, Chinkali – pierogi o charakterystycznym kształcie „sakiewek”z pogrubieniem na szczycie, którego zwykle się nie jada. Faszeruje się je sosem-rosołem oraz wieprzowym lub wołowym mięsem  jako danie główne, Czurczchela  – nawleczone na nitkę orzechy laskowe zatopione w cieście, które powstaje z gęstego soku z winogron na deser.

    Wolontariuszki gorąco zaprosiły Nas w swoje strony, a ja zapraszam do obejrzenia zdjęć z ich pobytu.

    Opiekunka projektu Lidia Domańska